QRV RX ISS SSTV

v překladu

PŘIPRAVEN PRO PŘÍJEM SSTV OBRÁZKŮ Z VESMÍRNÉ STANICE ISS
 

SSTV - Slow-Scan TeleVision

"Pomaloběžná televize, Televize s pomalým řádkovým rozkladem (anglicky: Slow-scan television - SSTV) je druh komunikace používaný hlavně v radioamatérství pro přenos obrazové informace na rádiových vlnách. Pomocí SSTV lze přenést statické obrazové informace na krátkých vlnách na velkou vzdálenost, všude tam, kde nelze využít normální televizi a neklade se důraz na rychlost přenosu."
Zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Slow-scan_television

ISS - International Space Station

Mezinárodní vesmírná stanice (anglicky International Space Station, rusky Междунаро́дная косми́ческая ста́нция, МКС), známější pod zkratkou ISS, je v současné době jediná trvale obydlená vesmírná stanice. První díl stanice, modul Zarja, byl vynesen na oběžnou dráhu 20. listopadu 1998. Od 2. listopadu 2000, kdy na stanici vstoupila první stálá posádka, je trvale obydlena. V současné době je posádka, která se každých 6 měsíců obměňuje, tvořena 7 členy. Stanice je umístěna na nízké oběžné dráze Země ve výšce kolem 400 km. Při průměrné rychlosti okolo 7700 m/s (27720 km/h) pak pravidelně obíhá Zemi s periodou cca 92 minut.
Zdroj https://cs.wikipedia.org/wiki/Mezinárodní_vesmírná_stanice

RIG pro stálý příjem

Při vymýšlení dalšího využití radiostanice Bendix King a Raspberry Pi 3B+, mne napadlo bezobslužně přijímat obrázky SSTV občasně vysílané z ISS. Bylo nutné k RPi dokoupit externí USB zvukovou kartu a spojit stanici Bendix King s RPi přes tuto zvukovku. Po vyhledání informací o zvukových kartách pracujících pod GNU Linux, jsem vybral jednu z nejlevnějších USB zvukových karet na našem trhu, Orico SKT3, která by postačovala pro daný účel. Systém v RPi zvukovou kartu po zapojení bez problémů rozpoznal a plně s ní spolupracoval. Ve stanici Bendix King se v zadní části nad systémovým konektorem Canon DB9F nacházela zdířka Jack 2,5, kterou jsem využil a přivedl na ni odskvelchovaný NF signál stálé úrovně, který se nachází také na pinu č. 6 na systémovém konektoru Canon DB9F. Stanici jsem propojil se zvukovou kartou. Do systému RPi jsem nainstaloval program QSSV pro komunikaci SSTV pod Linuxem. Pokusy s příjmem prošly a tak nyní čekám až ISS zase začne vysílat...

Test celého řetězce TRX Bendix/King - QSSTV @ RPi 3B+

Příjem obrazu:

 

SSTV obrázky přijaté z ISS při příležitosti

výročí 20 let provozu ARISS na ISS

 

...a diplom ARISS získaný za doložený příjem SSTV